Київські театри починають відкривати театральні сезони: у «Дикому» покажуть прем’єру, яку готували ще до повномасштабної війни; у Театрі юного глядача говоритимуть про теми 18+, а в Театрі на лівому березі перезапустять виставу, яку поставили 20 років тому. Редакція The Village Україна зібрала вистави, які варто відвідати у вересні.

«Обережно, міна»

   

Майже документальна вистава

Канікули в Ялті й змагання з танців у Сєвєродонецьку – колись це було звичайне життя. Головна героїня Надя після початку російсько-української війни вирішила стати саперкою, щоб у прямому й переносному сенсах знешкоджувати українські землі від наслідків війни. Це моновистава з акторкою Іриною Бучко.

Коли: 10 і 22 вересня

Де: Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки, вулиця Хмельницького, 5, метро «Театральна»

 «Кортес»

   

«Ми не вмремо, ми задихнемося власною меншовартістю»

Іспанські конкістадори на чолі з генералом Ернаном Кортесом у 15 столітті вирушили «рятувати» ацтеків від жертвоприношень і рабовласництва й натомість принесли вбивства, мародерство й руйнування. Як відрізнити варварство від культурної експансії й попрощатися з колоніальним минулим, показує драматургиня Лєна Лягушонкова в «майже епічній комедії».

Коли: 16 й 17 вересня

Де: Київський академічний театр «Золоті ворота», вулиця Шовковична 7-А, метро «Хрещатик» («Арсенальна»)

Medealand

   

Вистава 18+ у Театрі юного глядача

Давньогрецьку трагедію Евріпіда «Медея» інтерпретувала шведська авторка Сара Стрітсберг, і вперше в Україні поставив Театр на Липках. Там виставу називають «феміністичною», адже в ній розповідають про післяпологову депресію, торгівлю тілом, еміграцію, корупцію й «зневажання розбитого материнського серця». Це «епізоди, що іноді переплутані в часі» і складають сюрреалістичну драму з елементами трагедії.

Коли: 13 і 15 вересня

Де: Київський академічний театр для юного глядача на Липках, вулиця Липська, 15/17, метро «Хрещатик»

«Піна днів»

 

«Тонули одне в одному, але вчилися плавати»

Репетиції постановки за Борисом Віаном почали в лютому 2022 року. «Це мала бути вистава про любов, але ми не розуміли, чому в героїв усе так раптово почало ламатися й руйнуватися. Лише після повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, наскільки правильно обрали тему й матеріал вистави», – розповідала The Village Україна засновниця «Дикого театру» Ярослава Кравченко.

Це історія людей, які вчилися ігнорувати побут і тримати баланс. Перше найяскравіше почуття може зникнути, коли світ опиняється на межі катастрофи й змушує ухвалювати дорослі рішення. «Якби у вистави був смак, ця була б фільтр-кавою; якби вона була морем, то Чорним, нічним; квіткою – лілеєю, а якби дощем, то літнім, що застав вас посеред Пішохідного мосту», – описують у «Дикому театрі».

Коли: 27 і 28 вересня

Де: «Довженко-Центр», «Сцена 6», вулиця Васильківська, 1, метро «Голосіївська»

«Море. Ніч. Свічки»

   

Невигадане життя на Середземному морі

Утриматися на хвилях життя – майже циркова еквілібристика, надто коли спокушає і п’янить життя великого міста. У постановці за п’єсою ізраїльського драматурга Йосефа Бара-Йосефа «Це величне море». Досліджуватимуть, чи можна змінити минуле й пірнути з головою в безмежне море життя.

Це оновлення вистави, яку 20 років тому поставив засновник Театру на лівому березі Едуард Митницький. Її повернення до репертуару з новим акторським складом й українською мовою курує режисерка Тамара Трунова, яка поставила «Погані дороги» за Наталкою Ворожбит.

Коли: 7 й 10 вересня

Де: Театр на лівому березі, Броварський проспект, 25, метро «Лівобережна»

«Піноккія»

   

Мюзикл про лялькову дерев’яну дівчинку

Сюжет Карло Коллоді про хлопчика-ляльку, який став людиною, діти й дорослі знають передусім як історію з педагогічним значенням: коли Піноккіо бреше, у нього росте ніс. У Київській опері пропонують нову версію персонажа – бунтівну й нерозважливу лялькову дівчинку Піноккію. Новий театральний сезон відкриють мюзиклом, який поєднав у собі рок-, поп- і класичну музику.

Коли: 15, 16 і 17 вересня

Де: Театр опери та балету для дітей та юнацтва (Київська опера), вулиця Межигірська, 2, станція метро «Контрактова площа»

«Мовна метаморфоза: кохання на словах»

   

Сатирично-романтична українізація

Українці виступають проти недолугої русифікації, деякі – проти примусової українізації, і всі – проти ідей, доведених до абсурду, які розколюють родини. Хтось каже, що «в нього кури по-українському говорять», а хтось вважає, що «краще бути ізнасілованной, нєжелі украінізірованной». Як можна здогадатися, це постановка за мотивами «Мини Мазайло» Миколи Куліша. Обіцяють квиток зі знижкою для тих, хто вивчить українську скоромовку.

Коли: 23 вересня

Де:  Театр «Дивний замок» на Солом’янці, вулиця Єреванська, 11

«Круасани з мигдалем»

   

Коли правила виживання стають жорсткими законами

Знайти людяність у жорстокій реальності намагається вистава-висловлювання на одну дію. Постановка розкаже історію кохання й героїзму хлопців і дівчат, із якими ми, можливо, навчалися в одному класі. Головних героїв зіграє творча пара Анастасії Цимбалару й Григорія Бакланова, який відомий за роллю Лавріна в серіалі «Спіймати Кайдаша». У виставі також використають пісні Лілу45.

Коли: 28 і 30 вересня

Де: вулиця Ярославів Вал, 14-Б, метро «Золоті ворота»

Міжнародний театральний фестиваль Ukraine Fringe

   

Від ProEnglish Theatre

Закордонні театри презентуватимуть свої вистави в Україні протягом чотирьох днів. Покази будуть англійською мовою. Зокрема, можна буде подивитися виставу від швейцарської акторки й режисерки Мадлен Бонгард, яку презентували 2019 року в межах «Гогольfest-2019» у Маріуполі й у ЦСМ «Дах». Постановку створили на основі серій інтерв’ю французької акторки Маргеріт Дурас й інших документальних джерел. Традиційно буде про відчуття самотності, любові й сімейні стосунки. Повну програму фестивалю можна переглянути за посиланням.

Коли: до 4 вересня

Де: частково в Центрі Леся Курбаса, вулиця Володимирська, 23-В, метро «Золоті ворота»

Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії»

   

«Ми вдома»

Щорічний театральний фестиваль цьогоріч повертається до Херсона. У 2022 році учасники не везли свої вистави в місто, а показували на своїх майданчиках. Тепер покази проведуть «у безпечному місці» Херсона.

В інших українських містах і за кордоном (Португалія, Туреччина, Словаччина, Німеччина) покажуть гостьові програми. На фестивалі буде 66 вистав від 68 театрів (два театри мають два спільні проєкти). Подивитися програму детальніше можна тут.

Коли: з 8 до 16 вересня

Де: Херсон, Київ, Черкаси, Кропивницький, Дніпро, Суми, Львів, Одеса, Івано-Франківськ й інші

Квитки: на сторінках театрів, зазначених у програмі