На консультативній раді департмент охорони культурної спадщини ухвалив рішення перевірити, чи садиба Маліна (Зеленських), що на вулиці Кониського, 22, відповідає вимогам закону про дерусифікацію, пише активіст Дмитро Перов. 

Під час засідання підтримали забудовника й відмовилися внести будівлю до переліку обʼєктів культурної спадщини. «Ми всі щиро віримо, що абсолютно безкоштовно», – пишуть активісти.

Рішення аргументували тим, що будівля не є автентичною, а професор Малін, який там проживав, викладав у Київському університеті російською мовою. «А якою мовою міг викладати професор в царські часи?» – коментують активісти.

«Будинків, яким понад сто років, абсолютно автентичних, не існує в природі. Софія Київська зовсім не така, якою її збудував майже 1000 років тому Ярослав Мудрий. Давайте знесемо Софію Київську, а на її місці збудуємо ЖК з красивою назвою «Сльоза Софії», – додають активісти.

Водночас забудовник вважає, що не можна зберігати спадщину країни-агресора, а сам продає квартири в ЖК «Тургеневъ», який намагається звести на місці історичної будівлі, пише Перов.

   

Садиба Маліна розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Демонтажні роботи на території садиби розпочали наприкінці липня 2021 року й продовжили в серпні, попри припис департаменту міського благоустрою, який забороняв будівельні роботи, поки забудовник не покаже необхідні дозволи.

На початку вересня 2021 року до будинку привезли важку техніку. Після повідомлень про можливе знесення КМДА відправила до садиби інспекції департаменту охорони культурної спадщини й департаменту міського благоустрою, які зупинили будівельні роботи.

Садиба Маліна не має охоронного статусу, проте із 31 серпня 2021 року внесена до переліку будівель, що підпадають під додатковий захист за рішенням Київради. Київрада мала ввести мораторій на реконструкцію цих будівель, але, як з’ясувалося, вирішила тільки «рекомендувати» власникам утриматися від реконструкції або нового будівництва на місці цих споруд.

У грудні 2023 року на території історичної садиби Маліна забудовник відновив будівництво попри заборону на проведення будь-яких робіт від прокуратури Києва. Забудовник ТОВ «Сервіт» планує спорудити на місці садиби багатоповерховий ЖК «Тургеневъ». Будівельники демонтували внутрішні перекриття й дах і продовжують розбирати садибу.

Забудовник також подав документацію до департаменту охорони культурної спадщини КМДА про відсутність цінності й історичного значення садиби Маліна. За кілька днів до цього він завісив фасад будівлі плакатом, на якому теж стверджував про відсутність цінності історичної будівлі.

У квітні 2024 року петиція про збереження садиби Маліна (Зеленських) набрала необхідні 6000 голосів. Проти будівництва комплексу також зареєстрували петицію, збір голосів триває.

Обкладинка й фото: Дмитро Перов