Тризуб для щита «Батьківщини-матері» виготовлять із європейського металу, бо український «не відповідає технічним вимогам», повідомляють у Мінкульті.

Спочатку тризуб планували виготовляти частково з європейської й частково з української сталі. Частину сталі безоплатно надав металургійний комбінат «Запоріжсталь» від групи «Метінвест».

У Мінкульті кажуть, що партія цієї сталі «показала відчутну різницю із закордонним аналогом і вимогами проєкту»: матеріал має різну товщину й може змінити вагу всієї конструкції. Крім того, метал із «Запоріжсталі» мав значну кількість пошкоджень, що ускладнило й сповільнило б підготовчі роботи. На підтвердження в Мінкульті склали дефектний акт.

Там додають, що заміна сталі не вплине на загальний кошторис проєкту. Вартість металу залишається 400 тисяч гривень. Заміну радянського герба профінансує великий бізнес.

UPD. У «Запоріжсталі» відповіли, що не згодні з висновками Мінкульту й вважають претензії безпідставними. Першу партію сталі передали генпідряднику 29 червня. Під час контролю жодних дефектів не виявили, кажуть в «Запоріжсталі».

У підприємстві вважають, що для створення таких символів потрібно використовувати сталь, вироблену на українських комбінатах, як символ спротиву агресії. Там також наголосили, що готові провести незалежну експертизу щодо якості власної сталі.

Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів


Український тризуб встановлять 24 серпня, до Дня Незалежності, після демонтажу радянського герба. Це коштуватиме 28 мільйонів гривень. У Мінкульті показали, який вигляд матиме тризуб на щиті «Батьківщини-матері».


«Батьківщина-мати» розташована в Києві, на території Національного музею історії України у Другій світовій війні, і є його частиною. Монумент відкрили в 1981 році.

Ще у 2018-му директор Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир В’ятрович заявив, що з монумента мають зрізати герб СРСР. Тоді порахували, що декомунізація пам’ятника, тобто зняття герба, може коштувати близько пів мільйона гривень. Водночас, якщо б його замінили «чимось надійним й естетичним», сума зросла б до 8 мільйонів.

Що може бути на «Батьківщині-матері» замість герба СРСР, в Інституті нацпам’яті припускали ще у 2021 році. Тоді одним із варіантів був чистий щит із лазерною проєкцією.

У липні 2022-му в «Дії» стартувало опитування про те, чим замінити радянський герб на «Батьківщині-матері». 85% опитаних проголосували за те, щоб радянський герб на щиті «Батьківщини-матері» замінили на тризуб. В опитуванні у застосунку «Дія» взяли участь більше 778 тисяч людей.

Водночас мистецтвознавиця й співробітниця музею історії Києва Катерина Липа заявила, що герб неможливо демонтувати. За її словами, відповідні розрахунки провели інженери, щойно Україна стала незалежною державою. Натомість в Інституті сталевих конструкцій імені Шимановського кажуть, що шестиметровий радянський герб можна вирізати. Однак тоді в монументі буде діра, яку потрібно буде закрити сталевим аркушем такого ж кольору й рельєфу.

Крім того, родичі скульптора Василя Бородая не погоджувалися змінювати витвір, посилаючись на авторське право. Тепер у Мінкульті кажуть, що онук скульптора підтримує заміну радянської символіки.

 Читайте «Нормальні новини» в телеграмі