Мабуть, чи не кожен у дитинстві чув, що не можна хрустіти пальцями. Мовляв, у майбутньому будуть слабкі кістки чи навіть артрит.

Разом із ревматологинею розбираємося, з чим пов’язаний хрускіт суглобів і чи справді хрустіти пальцями не можна. А також говоримо про те, що таке крепітація та чи може хрустіння пальцями спричинити артрит.

Катерина Заічко

лікарка-ревматолог, членкиня Європейської ліги проти ревматизму


Суглоб – це з’єднання двох кісток, які мають суглобові поверхні, окістя, хрящ та оболонку, що продукує синовіальну рідину. Все це розміщується в капсулі суглоба.

За нормальних обставин людина має пухкий гігроскопічний хрящ, який вбирає вологу й дозволяє рухатися безболісно. Завдяки цьому ми не відчуваємо дискомфорт під час руху.

У людини хрящ не має кровоносних судин, із яких міг би отримувати поживні речовини. Тому спосіб живлення хряща – активна діяльність. Що активніше ми рухаємося, то більше поживних речовин надходить до суглоба.

Які причини хрускоту пальців

Найпоширеніша причина хрусту – лускання бульбашок повітря між суглобами. Вони лопаються під час руху пальцями, коли в рідині між суглобами змінюється тиск. Це безпечний процес, який може виникати, коли ви, наприклад, засиділися або не рухалися тривалий час. Саме тому хрустять пальці, спина, шия й інші суглоби. Це ніяк не пов‘язано з артритом чи нестачею вітамінів.

Проте існує таке явище, як крепітація. Це небезпечний хрускіт, який виникає під час руху суглоба. Він може супроводжуватися дискомфортом, але необов’язково. Розрізняють два види крепітації: негучну та гучну.

Найпоширеніша причина хрусту – лускання бульбашок повітря між суглобами

Негучна крепітація виникає через огрубіння протилежних поверхонь хряща, коли вони труться одна об одну. Гучна крепітація спричинена запальним або незапальним артритом.

Чому в когось хрустять пальці, а в когось – ні

Це залежить від фізіології та способу життя. У людини, яка більше рухається, краще циркулює кров, і через процес дифузії краще живиться суглобовий хрящ. Тому що більш активна людина, то менше в неї хрустять суглоби.

Чи можуть бути наслідки від хрустіння пальцями

Якщо в людини під час хрускоту нічого не болить, це означає, що все окей і ніяких наслідків не буде.

Бувають випадки, коли людина так сильно хрустить, що може себе травмувати. Тоді доведеться звернутися до травматолога. Аби не травмувати суглоби, важливо вести активний спосіб життя з помірними навантаженнями.

Чи може хрустіння викликати артрит

Остеоартрит – це запалення суглобів, яке не може виникнути через хрустіння пальцями. Однак він може бути однією з причин крепітації, тобто небезпечного хрускоту. Тому артрит – це не наслідок крепітації, а одна з її причин.

Артрит виникає насамперед із віком. Після 25 років хрящ стає тоншим і не таким пухким, як під час народження. Тому з роками він старіє і в людини розвивається остеоартрит, або його інша назва – остеоартроз.

Остеоартроз – це хронічне незапальне захворювання суглобів, яке може вражати хрящі на колінах, руках, ногах і на хребті.

Біль у суглобах можуть спричинити: загострення старої травми, реактивний артрит, вірусні гепатити В і С або аутоімунні захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, рематоїдний артрит). Таке ендокринне захворювання, як цукровий діабет, теж може стати причиною появи вторинного остеоартриту. Урогенітальна інфекція, тобто та, що передається статевим шляхом, і ковід-інфекція теж можуть спричинити реактивний артрит.

Ця звичка ні користі, ні шкоди не несе

Чи потрібно відмовитися від звички хрустіти пальцями

Ця звичка ні користі, ні шкоди не несе. Якщо людина хоче, то, звісно, може похрустіти. Чи потрібно це робити? Ні. Чи шкідливо це й може спровокувати артрит? Також ні. Варто пам’ятати, що небезпечно хрустіти занадто сильно, оскільки можна себе травмувати.

Коли варто звернутися до лікаря

Перш за все, якщо ви відчуваєте біль під час хрускоту. По-друге, якщо є обмеження рухів у суглобах. Наприклад, у вас хрустить колінний суглоб і під час ходьби ви відчуваєте важкість. Також потрібно дивитися, чи гучний у вас хрускіт тому, адже це може бути крепітація, що вказує на проблеми із суглобом. Місце, де відбувався хрускіт, не повинно набрякати й бути гарячим.

Якщо людину турбує одна з перерахованих проблем, потрібно звернутися до ревматолога, оскільки це може свідчити про запалення суглобів.