З чого почати вирощування трав на кухні, де купувати насіння, скільки разів поливати та як підживлювати розсаду – запитали в кухарки Діани Халілової, яка сама вирощує кінзу, базилік і мелісу. Раніше ми писали про те, що люди садять у себе на балконах.

Діана Халілова

24 роки, кухарка


Зараз на своїй кухні я вирощую кінзу, базилік і мелісу. Плани щодо підвіконного вирощування спочатку були більш масштабні. Я почала саджати зелень удома в березні цього року – як тільки ми з хлопцем переїхали на нову квартиру. Оскільки це перша квартира, яку захотілося відразу облаштувати, я взяла на себе таку приємність і з першого ж дня придбала декілька кімнатних рослин і насіння.

Я завжди бачила, як захоплено моя мати працює на городі та сама з радістю допомагала їй доглядати за рослинами. Спостерігати за їхнім розвитком – дуже цікаве зайняття. Тож щойно в мене з’явилася можливість виростити щось на сонячному підвіконні нової квартири, я нею скористалася.

У мене не було ілюзій щодо вирощування якихось там баклажанів чи інших подібних культур у квартирних умовах. Навіть зелень на підвіконні навряд чи виросте високою та дуже міцною. Для цього рослинам потрібен відкритий ґрунт. Але все ж таки зелень і кімнатні томати чері, наприклад, – варто спробувати виростити. Усе, що вам знадобиться – це підвіконня з доступом до сонячного світла (західна, східна та південна сторони), не надто сухе повітря та зовсім трохи часу.

Я вирощувала всю зелень із насіння. Брала спеціальне для кімнатних культур, у магазині «Семпочта» на Володимирській. Ціна за пакетик такого насіння не перевищує 10–16 гривень, у залежності від різновиду рослини. Ґрунт, торф’яні горщики та дренаж – теж коштують дуже дешево. Можна навіть взяти вуличний ґрунт, але його треба буде обробити від шкідників. Найдорожчими були довгі балконні горщики – десь 300 гривень за один – туди я пересаджувала вже пророщену зелень.

Мене охоплює дуже сильне почуття радості та милування, як бачу крихітні паростки, які стають більше з кожним днем. Коли все це відбувається на твоїх очах – ти трохи шокований. Здавалося б, звичайний природний процес, але очі не звикли до спостереження за тим, що на землі відбувається.

Свій мініврожай я збирала два рази за три місяці. Час від часу зриваю декілька стебел кінзи чи базиліку, додаючи їх до повсякденних страв. Щойно зірвана зелень має набагато сильніший аромат.

Поради:

  • Саджайте насіння в торф’яні горщики замість пластикових лотків, тому що потім не потрібно буде пересаджувати зелень: ці горщики можна посадити відразу у великий довгий горщик, він розкладається й удобрює ґрунт.
  • Якщо у вас не зійшло насіння якоїсь рослини, але ви все робили правильно – спробуйте купити насіння іншого виробника. Я так робила у випадку з базиліком.
  • Поливайте зелень кожен день, коли вона на стадії сходження з насіння. На цьому етапі рослина найбільш потребує вологи.
  • Особисто я нічим додатково не удобрювала зелень, однак підживлення розсади органічними добривами, особливо плодових рослин, – дійсно допомагає ефективніше виростити їх у домашніх умовах.