Ніч на 24 грудня у Києві стала найтеплішою за 139 років спостереження. Температура вночі не опустилася нижче +5,7°С, що на 0,9°С тепліше, ніж у 2015 році. Така погода відповідає температурі середини жовтня. Метеорологи зазначають, що в Києві надзвичайно тепла друга половина грудня. Загалом упродовж 2019 року в місті зафіксували 36 температурних рекордів. Ми розпитали експертів, чому в Києві так тепло.


Наталка Діденко

синоптикиня

2019 рік був одним з найтепліших за час спостережень. Зараз часто трапляються заголовки про те, що ця зима найтепліша. Проте зима лише почалась – висновки про неї ми ще не робимо. Цей грудень, звісно, нетиповий. У Києві на Миколая (19 грудня – ред.) температура була найвищою за всю історію спостережень. Усіх цікавить, чому так тепло. Під час розвитку клімату завжди відбуваються коливання температур – є період холодний, є теплий.

Чи це все списувати на діяльність людини? Я б не поспішала. Річ у тому, що люди власну діяльність переоцінюють, а вплив Сонця, космосу – навпаки. Мені здається, що до нас прийшов тепліший період. Причини цього – величезне поле діяльності для науковців.


Ілля Єременко

голова Ради Української Кліматичної Мережі

Аномально тепла зима цього року спричинена поєднанням зміни клімату з феноменом Ель-Ніньйо – переміщенням теплих водяних мас у Тихому океані. Через викиди парникових газів від спалювання викопного палива (вугілля, газ, нафта) глобальна температура на планеті вже піднялася на більше як 1 градус Цельсія, а на території України – на 1,1 градуса. Останнє десятиліття було найтеплішим за всю історію спостережень, а 2019 рік побив ряд температурних рекордів.

Феномен Ель-Ніньйо у 2006-2007 році призвів до заворушень у Єгипті через підняття цін на продукти харчування, спричинене тривалою посухою. Труднощі з вирощуванням їжі – один із вже очевидних наслідків зміни клімату, до якого Україні потрібно адаптуватися. ГО Екоклуб у 2018 році опитав 160 ОТГ і більше половини з них повідомляли про нестачу води.

Інші наслідки глобального потепління для України: більше лісових та торфових пожеж, загрозлива для здоров’я спека влітку, випадання місячної норми снігу чи дощу за один день, здатність більшої кількості шкідників пережити теплу зиму і з’ява нових, невластивих нашій території.


Обкладинка: Dita W. Yolashasanti