Компанія-забудовник «Нест» через суд удруге вимагає позбавити статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства 1913 року на вулиці Рейтарській, 37, повідомляє активіст Дмитро Перов.

Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру судових рішень. «Нест» намагається скасувати наказ Мінкульту щодо присвоєння будинку охоронного статусу памʼятки історії. На місці 130-річної памʼятки забудовник хоче звести бізнес-центр Reiter Hall.

У грудні 2023 року компанія-забудовник уже вимагала позбавити статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства. Суд відхилив позов із зазначенням, що під охорону потрапляє вся будівля, а не лише окремі її частини. Компанія «Нест» натомість коментувала, що нібито не має наміру зносити фасадну будівлю, а проєкт розробляли з реставрацією наявної будівлі. 

   

Компанія «Нест» стверджує, що придбала комплекс будівель, ділянку й затверджений проєкт будівництва в австрійської компанії Uniqa у 2021 році. Ця ділянка є пам’яткою археології національного значення «Культурний шар «Міста Ярослава» 11–13 століть», кажуть активісти.

У травні 2023-го компанія «Нест» почала зносити історичний флігель, розташований у дворі за адресою вулиця Рейтарська, 37-А. «На момент початку демонтажу флігеля в травні 2023 року він не мав жодного охоронного статусу, а проєкт будівництва мав необхідні дозволи й погодження згідно з чинним законодавством», – коментують у «Нест». 

У департаменті культурної спадщини КМДА коментували, що не погоджували проєкт знесення. Після розголосу ЗМІ й втручання поліції, яка відкрила проти забудовника кримінальне провадження, демонтаж історичної будівлі вдалося на певний час зупинити. Після цього незаконні роботи, попри відкрите кримінальне провадження, поновлювали двічі. Востаннє їх зупинили на початку вересня 2023-го.

«Нест» збирається звести замість будівлі бізнес-центр. Для цього хочуть знести фасадну будівлю пам’ятки й дворовий флігель, залишивши тільки одну стіну, кажуть активісти. Девелопер натомість запевняє, що «проєктом передбачена лише реставрація фасадної будівлі за адресою вулиця Рейтарська, 37-А, яка не передбачає жодного демонтажу її стін».

Дозволи на будівництво дали Мінкульт і департамент охорони культурної спадщини КМДА, заявляє забудовник. Роботи планують завершити в другій половині 2025 року.

Обкладинка й фото: Дмитро Перов, ГО «Музей сучасного мистецтва»