Дитяче харчування має бути збалансоване та містити достатню кількість вітамінів і корисних компонентів. Залежно від сезону може виникати дефіцит деяких потрібних вітамінів. Ми запитали в дитячого дієтолога, яке має бути збалансоване дитяче харчування, чи змінюється воно та що варто додати в раціон дитини весною, аби уникнути дефіциту вітамінів.

Анна Євтух

дитяча дієтологиня


П’ятиразове харчування

Загальна добова норма калорій для 5–7-річного хлопчика співмірна з добовою нормою худенької дорослої жінки. Але шлунок у дітей менший, ніж у дорослих, тому для того, щоби дитина вживала норму калорій, рекомендується п’ятиразове харчування.

Білки, вуглеводи та жири

Білковий компонент їжі – один із найголовніших для дитини. Якщо для дорослих співвідношення рослинних і тваринних білків має бути на користь рослинних, то для дітей до старшого підліткового віку 60–70% білків мають бути саме тваринного походження, оскільки вони мають більш повноцінний амінокислотний склад.

У дорослих 8 незамінних амінокислот, а в дітей їх 9 і ще декілька синтезуються в дуже обмеженій кількості. Тому дітям потрібні саме повноцінні тваринні білки. Найбільшу засвоюваність, майже на 100%, компонента білка має яєчний білок. Також добре засвоюються молочні білки. Також у раціоні дитини має бути червоне м’ясо та риба.

У дитячому раціоні 55–60% добової норми загальної кількості калорій мають містити вуглеводи. В основі добової калорійної норми мають бути тривалі вуглеводи. Це можуть бути крупи. Великої різниці між крупами немає, окрім манки. Тому це може бути будь-яка крупа, яку полюбляє дитина. Також це можуть бути макарони, картопля та вироби з борошна: хліб, хлібці або сухарики.

У жирах варто зробити акцент на тому, що в харчуванні обов’язково має бути рибний компонент. Але краще обирати маленькі види риби тому, що вони не накопичують важкі метали. Риби, які довго живуть і мають великий розмір, нагромаджують солі важких металів, які в дітей не можуть бути нейтралізовані через недосконалі дезінтоксикаційні властивості печінки.

Вітаміни

Особливість вітамінів у тому, що вони завжди потрібні організму: улітку, восени, узимку та навесні. Але навесні отримати їх набагато складніше тому, що це не сезон для овочів і фруктів. Навесні ми доїдаємо сезонні фрукти з літа або осені, і за пів року вони втрачають приблизно 50% корисних компонентів. Тому можна використовувати сезонні фрукти інших країн. Наприклад, у певних регіонах зараз сезон ківі та цитрусу. Ці фрукти нормально дозрівали під сонцем і мають більше вітамінів, ніж яблука, сезон яких був пів року тому. 

Заморожені ягоди й овочі

Також раджу використовувати заморожені ягоди й овочі. Заморожені ягоди – це суперїжа для дітей і дорослих. Вони зберігають свої корисні компоненти й містять багато вітамінів, клітковини, мікронутрієнтів, які потрібні дитячому організму. Це може бути чорниця, смородина, вишня або малина. Щоби ягоди не втратили свою користь, треба розморозити їх у холодильнику. Потім можна додати їх у кашу. Також можна додавати в раціон заморожені овочі: броколі, спаржу, перець.

Йодована сіль

У приготуванні дитячих страв важливо використовувати йодовану сіль. Йод потрібен для нормального функціонування щитоподібної залози, розвитку й формуванню репродуктивної системи, росту та роботи мозку дитини.

Не потрібно повністю забороняти солодощі

До солодощів краще ставитися спокійно, як до звичайного продукту харчування. Не варто категорично забороняти дитині солодке, повністю обмежувати її, але й забагато солодкого також не потрібно давати.

Буває, що через категоричну заборону солодкого в дитинстві, діти можуть налягати на нього в підлітковому віці. У дівчат підліткового віку формується фігура й надмірне вживання солодощів може спровокувати зайву вагу. Деякі підлітки болісно це сприймають, тому трапляються неприємні випадки: розлад харчової поведінки, булімія, анорексія.

Суп необов’язково має бути в раціоні

Суп – це звичайний компонент харчування, але нічого особливого в ньому немає. У деяких країнах узагалі не їдять супи, і в цьому немає нічого страшного. Тож він необов’язково має бути в дитячому харчуванні.

Якщо готувати суп, то краще з великим умістом овочів, щоб він був густий. Бо головне в супі не ріденьке, а саме овочі. Деякі діти не люблять овочі, і супи – це єдиний варіант нагодувати дитину термічно обробленими овочами. Суп краще варити на нежирному бульйоні, тобто на м’ясі без кісток.

Такий суп може бути в раціоні дитини. Але, якщо дитина рішуче відмовляється їсти суп, але водночас нормально їсть овочі й у неї немає проблем із шлунково-кишковим трактом, тоді змушувати їсти супи немає потреби.