На початку лютого 2022 року в Україну привезли першу партію пігулок «Молнупіравір», яку вже доставили до регіонів. 10 лютого ці ліки почали продавати в деяких аптеках Хмельницького, але в МОЗ заявили, що препарат, який реалізовують, не зареєстрований в Україні. Насправді ці ліки приписують лише в стаціонарі, вони мають бути безплатними для пацієнтів.

Пояснюємо, які препарати для лікування COVID-19 можна легально придбати для амбулаторного, тобто домашнього, лікування, а які використовують лише в лікарнях. Також ми перевірили, чи можна знайти ліки в українських аптеках і скільки вони коштують.

Які ліки легально продавати в аптеках

Це препарати, які внесені до протоколу лікування коронавірусу та призначені для амбулаторного лікування за легкого та середнього перебігу хвороби для пацієнтів із груп ризику. Це мають бути ліки, зареєстровані в Україні, пояснюють у відповідь на запит у МОЗ.

Протокол лікування оновили в грудні 2021 року. Ось чинний варіант.

Згідно з протоколом, коронавірус легкого ступеня тяжкості лікують симптоматично. Наприклад, під час появи температури призначають жарознижувальні засоби, як-от парацетамол та ібупрофен. Також важливо пити багато води, адже інфекція згущує кров.

За середнього ступеня важкості можна застосовувати додаткову терапію для пацієнтів із груп ризику.

За важкого перебігу необхідне лікування у відділенні інтенсивної терапії, киснева підтримка, а також системні кортикостероїди, як-от дексаметазон.

У МОЗ наголосили, що наявні зараз в Україні ліки прямої дії проти COVID-19 (як-от «Молнупіравір») не реалізуються через аптечну мережу, а призначаються лікарем у стаціонарі. У 2022 році ці ліки мають бути так само безплатні для пацієнтів, як і раніше. Щоб перевірити, чи наявний у конкретній лікарні певний препарат, можна зайти на єЛіки.

Препарати з протоколу лікування коронавірусу, зареєстровані в Україні

Ми не ставимо за мету охопити усі наявні ліки, розповідаємо про основні: як їх застосовують у світі, наскільки вони можуть бути ефективні на практиці та скільки коштують в українських аптеках. Більшість препаратів застосовують у формі внутрішньовенних уколів.

  • «Ремдесивір»

Цей препарат застосовують за середнього ступеня тяжкості хвороби тільки для тих пацієнтів, у яких коронавірус може прогресувати, розвинутися в пневмонію. Це літні люди старше 65 років, а також ті, які мають цукровий діабет, патології серцево-судинної та дихальної систем, ниркову недостатність.

Спочатку ВООЗ не рекомендувала використовувати препарат для лікування COVID-19, незалежно від тяжкості захворювання. Але дослідження Європейської асоціації лікарських засобів показало, що ліки прискорюють одужання пацієнтів, однак тільки тих, які потребують додаткового кисню та мають важкий перебіг хвороби, водночас не перебуваючи на штучній вентиляції легенів. У червні 2020 року «Ремдесивір» став першим препаратом, який рекомендували в ЕМА.

На практиці «Ремдесивір» лише скорочує тривалість захворювання, але не знижує летальність, каже лікар-інфекціоніст Євгеній Щербина в коментарі «Українській правді».

Але цей препарат закуповують у США, Великій Британії, Ізраїлі, Японії, країнах ЄС, повідомляють у МОЗ. Ліки виробляє американська компанія Gilead Sciences. Один флакон коштує 300 грн.

10 лютого 2022 року Україна отримала понад 40 000 флаконів «Ремдесивіру» вартістю понад 13 млн грн. Також наприкінці січня 2022 року в лікарні розвезли 20 000 флаконів препарату вартістю 5,6 млн грн.

Що можна знайти в аптеці: Індійський генерик препарату під назвою «Ковіфор» з активною речовиною ремдесивір. Ціни коливаються від майже 9000 грн до більш ніж 11 000 грн. Його можна придбати за рецептом.

  • «Фавіпіравір»

Перший український генерик японського противірусного засобу «Авіган», його виробляє компанія «Мікрохім» у місті Рубіжне на Луганщині. МОЗ зареєструвало препарат у березні 2021 року. Раніше його японський аналог використовували для лікування свинячого грипу.

Огляд досліджень 2020 року свідчить, що «Фавіпіравір» має механізм дії, схожий на механізм «Ремдесивіру», але може бути менш ефективним. Попри це, його радять застосовувати для лікування випадків коронавірусу середньої важкості.

У чинному українському протоколі «Фавіпіравір» не рекомендують використовувати під час вагітності та лактації, а також радять користуватися контрацептивами протягом тижня після закінчення курсу прийому препарату.

Що можна знайти в аптеці: Пігулки «Фавіпіравір» українського виробництва продаються в аптеці за рецептом. Його ціна в Києві – 1500–2100 грн.

  • «Тоцилізумаб»

Використовують не раніше тижня від початку симптомів, за критичного перебігу коронавірусу, коли прогресує дихальна недостатність.

У серпні 2021 року ВООЗ рекомендувала «Тоцилізумаб» для лікування важких випадків COVID-19 на основі 27 досліджень, де взяли участь 10 000 пацієнтів. Згідно з ним, препарат на 13% зменшує летальність у порівнянні зі стандартним лікуванням і на 28% зменшує потребу в під’єднанні до апарату ШВЛ.

Також на початку грудня «Тоцилізумаб» схвалили в Європейському агентстві лікарських засобів для лікування пацієнтів із важким перебігом хвороби. Водночас дослідження препарату ще тривали станом на серпень 2021 року.

Наприкінці грудня 2021 року ДП «Медзакупівлі України» підписало угоду зі швейцарською компанією-виробником препарату на докупівлю понад 3000 флаконів препарату. Один флакон коштує 3650–9259 грн, залежно від дозування. Доставити препарат обіцяють до 1 березня 2022 року. Загалом у 2021 році закупили 8700 флаконів із різним дозуванням.

Що можна знайти в аптеці: препарат «Актемра» з активною речовиною тоцилізумаб швейцарського виробництва. Продається за рецептом. Ціни за флакон стартують від 4600 грн до більш ніж 36 000 грн.

  • Комбінація «Бамланівімабу» й «Етесевімабу»

У вересні 2021 року Україна отримала від США 20 000 флаконів «Бамланівімабу» (Bamlanivimab) і 40 000 флаконів «Етесевімабу» (Etesevimab).

Ліки використовують для пацієнтів із середнім ступенем тяжкості COVID-19, якщо є ризик переходу у важку форму. Чинники підвищеного ризику: вік старше 65 років, надмірна вага, вагітність, цукровий діабет, хронічні захворювання нирок і легенів, серцево-судинні захворювання, астма тощо.

Водночас гендиректор Івано-Франківської обласної лікарні Микола Стовбан у коментарі «Укрінформу» заявив, що ліки діють лише п’ять днів із моменту появи симптомів, адже блокують мембрану та не дають вірусу проникнути в саму клітину. За його словами, у лікарнях комбінацію цих ліків практично не застосовували, тому що там госпіталізують пацієнтів переважно на сьомий день хвороби та більше.

Удома вживати ці ліки не можна, можна лише безплатно отримати в стаціонарі, наголошує лікар.

Пігулки від Merck та Pfizer

  • «Молнупіравір» від Merck

Це противірусний препарат, який блокує фермент, потрібний вірусу для відтворення генетичного коду. Іншими словами, ці ліки запобігають розмноженню вірусу. Вони призначені для лікування людей із групи ризику: тих, що мають надмірну вагу, цукровий діабет або вік понад 60 років.

Виробником препарату є американська фармацевтична компанія Merck Sharp & Dohme. Згідно з внутрішніми дослідженнями компанії, вони захищають від смерті або госпіталізації на 30%. Попередні дослідження, проведені ще в жовтні, свідчили про ефективність у 50%.

Пігулки показали ефективність як у пацієнтів із початковими штамами коронавірусу, так і у хворих на «Омікрон». Реакцію на «Молнупіравір» досліджували в дорослих людей із 20 країн світу, які мають супутні захворювання, зокрема цукровий діабет, проблеми із серцем і надмірну вагу.

Наприкінці листопада застосовувати препарат дозволили в Європейському агентстві лікарських засобів. «Молнупіравір» уже зареєстрували в США, Японії, Великій Британії для екстреного використання. Водночас наприкінці грудня Франція розірвала контракт із компанією Merck, яка виробляє пігулки проти COVID-19 «Молнупіравір», через низьку ефективність. Попри це, Merck має контракти з більш як 30 країнами світу щодо постачання «Молнупіравіру».

В Україні випробовувати пігулки дозволили на початку листопада 2021 року, а наприкінці листопада його додали до переліку ліків, які закуплять для лікування коронавірусу. Наприкінці січня 2022 року «Молнупіравір» зареєстрували для екстреного використання. Це означає, що його будуть використовувати для лікування пацієнтів із груп ризику.

На початку лютого першу партію препарату доставили в Україну. До квітня 2022 року надійде ще 240 000 курсів «Молнупіравіру».

  • «Паксловід» від Pfizer

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, ці пігулки діють за схожим принципом, що й «Молнупіравір» від Merck. Водночас міністр охорони здоров’я Франції Олів’є Веран переконаний, що таблетки «Паксловід» показують вищу ефективність, ніж «Молнупіравір».

На початку листопада 2021 року Pfizer оприлюднила власне дослідження щодо ефективності пігулок. Згідно з ним, препарат запобігає госпіталізації та смерті від COVID-19 на 89%, якщо призначити лікування впродовж перших трьох днів із моменту появи симптомів.

У середині грудня застосування пігулок для екстреного використання схвалила ЕМА (Європейська агенція з лікарських засобів), а наприкінці грудня 2021 року Велика Британія дозволила застосовувати препарат для людей, які мають легкий або помірний перебіг COVID-19, однак перебувають у групі ризику загострення хвороби.

«Паксловід» уже зареєстрували в Україні для екстреного використання. У першому кварталі 2022 року має прибути 300 000 курсів таблеток від Pfizer (відповідний контракт підписали в грудні).