Вітаміни підвищують імунітет, додають енергії та поліпшують травлення? Ні. Розібрались із лікарками «Свій.Док», чому не варто призначати собі вітаміни і як вони можуть зашкодити.

Анастасія Галецька


лікарка-ендокринолог, терапевтка

Віолетта Лійка


сімейна лікарка

Анастасія Галецька: Вітаміни – це речовини, які потрібні для нормального функціонування організму людини або тварини. Вони впливають на побудову гормонів, м’язів, жирової маси та інші процеси в організмі. Частину вітамінів організм може виробляти сам, але більшість з них ми отримуємо з їжею. Вітамін D синтезується шкірою з сонця.

Чи варто приймати вітаміни для профілактики?

Анастасія Галецька: Вживати вітаміни для профілактики не варто. Що стосується комплексних вітамінних препаратів (де в одній пігулці різні види вітамінів та елементів), то поки немає жодного дослідження, яке б довело, що вони корисні. Усі такі вітаміни – це просто великий бізнес.

Природа дала нам усе, щоб отримувати вітаміни з харчових продуктів і від сонця. Треба лише докласти трохи зусиль і збалансувати своє харчування. Є окремі випадки, коли людина має проблеми зі здоров’ям через дефіцити певних вітамінів чи елементів. Тоді справді варто вживати вітаміни, але суворо за показаннями та після консультації з лікарем.

Віолетта Лійка: Чому люди взагалі п’ють вітаміни? Бо вони хочуть вдавати, що піклуються про себе чи своїх дітей. Регулярно гуляти, їсти овочі, здавати аналізи або піти до лікаря – це ж складніше, ніж замовити банку вітамінів в інтернеті.

Наш організм суперрозумний, і ми не живемо в часи війни чи голоду. Люди харчуються по-різному, але здебільшого це пов’язано зі звичками, а не з рівнем достатку. Тому складні дефіцити вітамінів за умови адекватного харчування майже неможливі. Профілактичний прийом вітамінів може бути виправданим, якщо людина живе в дуже поганих умовах, без доступу до нормальних продуктів. Але така ймовірність сьогодні низька – краще всі вітаміни отримувати з їжею.

Чи можна призначати вітаміни самостійно?

Анастасія Галецька: Не можна самостійно призначати вітаміни та приймати їх, особливо протягом тривалого часу. Найперше – вони не несуть жодної користі, якщо цього не потребує організм. Також можна отримати гіпервітаміноз (підвищений рівень певного вітаміну), який може призвести до серйозних наслідків і навіть захворювань. Є вітаміни, які не радять вживати при певних хворобах. У прийомі різноманітних добавок є багато нюансів.

Виняток – вагітність, під час якої рекомендують збільшувати кількість вітамінів, але теж лише за призначенням лікаря.

Віолетта Лійка: Сьогодні особливо велика проблема з блогерами без медичної освіти, які після розмови з людьми призначають їм курс вітамінів і БАДів. Так робити не можна, бо «невинні» вітамінки можуть спричинити складні стани, які потім доведеться довго лікувати. У десяти людей, які скористались «схемою лікування», нічого не станеться. А в одинадцятого можуть початись проблеми чи алергічна реакція. Краще за ці гроші, які витрачаєте на добавки, купити собі нову помаду чи якісну рибу.

Як зрозуміти, що мені бракує вітамінів?

Анастасія Галецька: У зимовий період може з’являтись гіповітаміноз (зменшений рівень певних вітамінів), бо харчування у цю пору менш різноманітне, ніж влітку. Але це не привід самостійно почати вживати комплексні вітаміни.

Дефіцит певних вітамінів викликає захворювання, які можна діагностувати, вони мають чітко виражені симптоми. Наприклад, рахіт – це дефіцит вітаміну D, хвороба бері-бері – нестача вітаміну В1, у разі дефіциту вітаміну С може початися цинга, а куряча сліпота – якщо є брак вітаміну А. Це серйозні захворювання, які вимагають тривалого лікування.

При гіповітамінозі є загальні симптоми, які озвучують пацієнти. Це слабкість, випадіння волосся, поганий сон, сухість шкіри. Якщо в людини виникають певні симптоми, спершу потрібно звернутися до сімейного лікаря, а не бігти в аптеку за комплексними вітамінами. Потрібно відстежити, коли з’явились симптоми, та спробувати пов’язати цей стан із чимось. Бо психоемоційне перенапруження теж призводить до таких скарг.

Лікар оцінює волосся, колір і стан шкіри, роботу травної системи, виключає хронічні захворювання, які теж можуть спричинити дефіцит вітаміну. Проаналізувавши всі дані, лікар може припустити, який вітамін потрібен саме цьому пацієнтові, призначити аналізи та відповідне лікування, або просто порекомендувати змінити спосіб життя.

Якщо немає захворювання, а лише загальні симптоми, які не пов’язані з іншими патологіями – завжди раджу пацієнтам насамперед правильно та збалансовано харчуватись.

Віолетта Лійка: Такими загальними симптомами є втрата ваги, блідий колір обличчя, випадіння волосся, слабкість. Я раджу профілактично здавати загальний аналіз крові раз на рік. Лікар оцінює, зокрема, показник гемоглобіну, об’єм еритроцитів і може визначити, чи немає відхилень. Звісно, враховуючи хронічні чи інші захворювання.

Якщо аналізи в нормі, то лікар вже оцінює, як можна допомогти пацієнту вітамінами та іншими добавками. Наприклад, багато чоловіків і жінок страждають на залізодефіцит. Часто це люди, які не вживають м’ясо.

морква, буряк, гарбуз, вершкове масло та теляча печінка

гречка, картопля, вівсянка, рис і горіхи

молоко, мигдаль

яйця, риба, куряче м'ясо, арахіс, чорнослив, сир

цільнозерновий хліб, риба та м’ясо

печінка, пророщені зерна пшениці та висівки

буряк, квасоля, морква, салат і зелені овочі

яйця і кисломолочні продукти

цитрусові фрукти, капуста, яблука, ківі та шипшина

сир, риб’ячий жир, гриби й масло

яловича печінка, горіхи та молоко

Чи існує авітаміноз?

Анастасія Галецька: Авітаміноз – це стан, що розвивається у людини, яка тривалий час не отримує певного вітаміну. Спершу виникає гіповітаміноз (знижений рівень вітаміну), а потім вже авітаміноз. Це може бути дефіцит одного, двох чи трьох вітамінів, але лише за умови, що людина дуже довго не отримує їх з їжею. Наприклад, такі стани часто виникають у вегетаріанців чи веганів, у яких погано збалансоване харчування.

Це серйозний стан, який потребує лікування. А коли говорять, що «мені не вистачає вітамінів», то переважно йдеться про гіповітаміноз, для подолання якого потрібно лише модифікувати спосіб життя.

Що робити, аби не виникало дефіциту вітамінів?

Анастасія Галецька: Вести правильний та здоровий спосіб життя. Все дуже просто: вживати корисну їжу, намагатись дотримуватися балансу білків/жирів/вуглеводів, налягати на сезонні овочі та фрукти, стежити за різноманітністю раціону. Також варто не зловживати алкоголем, оскільки він може сприяти поганому засвоєнню вітамінів.

Дуже важливо правильно готувати овочі, наприклад, запікати чи готувати на пару, а не смажити, так у продуктах зберігається більше поживних речовин. Ще, звісно, займатись спортом і гуляти на вулиці. Насправді в нас є всі умови для того, щоб вітаміни завжди були у нормі, для цього не потрібно купувати та вживати добавки.


Ілюстрації: Анна Шакун