Редевелопмент – архітектурна практика відновлення історичних споруд із додаванням сучасних елементів і подальшою їхньою інтеграцією в міський простір. Зазвичай так осучаснюють промислові споруди й роблять їх привабливими для відвідувачів. Про вдалі європейські приклади редевелопменту ми розповідаємо в серії «Чотири історії про редевелопмент».

The Village Україна разом з A Development завершує серію проєктом оновлення історичних будівель на Арсенальній площі. Ми вже розповідали про оновлення кварталу Ротерманна в Таллінні, створення торговельного центру Coal Drops Yard у Лондоні та відновлення лондонського пасажу Hay’s Galleria на березі Темзи.

Історія Арсенальної площі


На Арсенальній площі розташовані військова комендатура й Микільська брама, яку звели за наказом імператора Миколи І в 1830-1850 роках. Вони були частиною Київської фортеці, яку будували як оборонну споруду, але так і не використали за призначенням. Будівля військової комендатури – це пам’ятник фортифікаційної архітектури й частина колишнього фортифікаційного комплексу, цілісність якого порушили ще за будівництва вулиці Мазепи.

Ці архітектурні пам’ятки за останні роки закрили від очей перехожих парканами, МАФами та службовими спорудами. Щоби відновити Арсенальну площу та прилеглі до неї будівлі колишньої військової комендатури, у 2020 році компанія A Development із партнером-забудовником UDP розпочала проєкт редевелопменту міського простору.


Відновлення у три етапи та створення громадського простору

Проєкт планують провести у три етапи. На першому етапі реконструювали Арсенальну площу. На другому – реставрують будівлі комендатури та Микільської брами. А на третьому – добудують шестиповерховий бізнес-центр і громадський простір. Увесь цей проєкт отримав назву A-Station. Автор проєкту реконструкції будівлі комендатури та Микільської брами, а також концепції нового будівництва – ТОВ «Творча архітектурна майстерня А. Пашенько». Авторство проєкту озеленення належіть компанії «Єва Сад». А AVG Групп – автори концепції реконструкції площі.

Також відкриту площу для прогулянок із ресторанами та магазинами планують накрити скляним дахом. Її розташують між торговим центром і будівлею військової комендатури. Це буде перша крита площа такого масштабу в Україні. Під дахом розмістять зону для прогулянок і відпочинку із зеленими насадженнями та лавами. Схожі проєкти зі скляним дахом реалізували в деяких європейських столицях, зокрема у пасажі Hay's Galleria в Лондоні та у Великому Палаці в Парижі.

Ще одним важливим інфраструктурним рішенням проєкту стало будівництво парковання на 420 місць.

Принципи роботи під час реставрації Арсенальної площі


Коли A Development взялися за проєкт, будівля військової комендатури була в ризику зсуву. Для підсилення фундаментів у землю забили 487 12-метрових джет-колон. Ще 35 – біля схилу, щоби зупинити зсувний процес. Склепіння вікових стін комендатури також були зруйновані, їх зміцнили металевим кріпленням. Для цього використали 600 тонн металу. Також відновили дах будівлі площею 4,5 тисячі квадратних метрів.

За словами реставраторів, у своїй роботі вони спираються на архівні креслення та фото, тому зайвих сучасних елементів додавати не планують. Будівлі повертають її автентичність: реставрують архітектурні елементи, декоративне оздоблення та відновлюють колір. Також відновили колони з чавунними капітелями біля воріт. Завершити оновлення комендатури й Арсенальної площі планують до дня Києва – 25 травня 2021.

Матеріал створено за підтримки