500 тисяч людей – стільки українців щорічно успішно кидають курити. Щоденно в Україні курять понад 20% людей, лише половина з них вважає, що їхня звичка має негативний вплив на здоров’я. Водночас щороку від хвороб, які викликає паління, помирають 85 тисяч українців.

До Всесвітнього дня без тютюну ми поспілкувалися з людьми, які змогли кинути курити. Говоримо про те, як впливають цигарки на здоров’я, про невдалі спроби кинути палити й мотивацію.

Підтримай The Village!

Андрій Фріл

репер


не курить 8 років

Усі курці усвідомлюють шкоду від паління, але негативний вплив нікотину проявляється не так швидко, як, наприклад, з наркотиками. Раніше я не пов’язував певні явища у своєму житті з цією звичкою. Пам’ятаю, у мене на районі був підйом зі східцями, одного разу хотів на нього вибігти й не зміг через задишку. Тоді подумав, що, може, це вже старість [сміється].

Я почав курити у старших класах. Це досить типова історія: усі навколо курять і ти також починаєш, щоб не випадати з колективу. Загалом я курив 10 років.

З кожним роком хотілося все більше й більше. В один момент, коли я почав викурювати майже дві пачки на день, зрозумів, що заганяюся. Тоді сів, подумав, розібрав усе по поличках і усвідомив, що плачу за те, що отруюю себе сам.

Я вирішив відмовитися від цигарок, хоча мені було дуже страшно. За 10 років куріння стало частиною мене, я мав ніби вирізати із себе якийсь пазл, частину моєї особистості. Мої друзі не вірили, що я зможу відмовитися від цього, бо постійно бачили мене із цигаркою. Але тоді я вирішив, що приймаю виклик.

Спершу я почав готувати себе морально: переконував, що мені варто кинути курити, шукав відео про шкоду цигарок й повільно підводив себе до дня, коли повністю відмовлюся від тютюну.За 10 років куріння стало частиною мене, я мав ніби вирізати із себе якийсь пазл, частину моєї особистостіЯ кинув палити 1 червня 2012 року – це було одне з найправильніших рішень у моєму житті. Мені дуже допоміг Аллен Карр, хоча всі вважають його попсою. Так, це дійсно попсова попса, але на мене подіяло. Купив його книжку й вирішив, що прочитаю її за день. Тобто нічого не робитиму: лише палю та читаю, так готуюсь до наступного дня, коли «стрибаю на нуль». За цей день я викурив рекордну кількість цигарок, вже наприкінці я палив по одній на сторінку. Так я хотів довести себе до точки кипіння, щоб було погано. Під кінець у мене вже боліла голова і почувався не ок.

Якщо поступово кидати курити, наприклад, зменшити кількість цигарок на день до 5, то їхня цінність збільшується. Ми будемо чекати на кожну з них, ще більше думати про це. Я вважаю, що якщо людина курить, то найкраще припинити це робити прямо зараз. Не треба чекати слушного моменту, починати з понеділка чи ще щось. Це все не працює.У кінці дня я сидів удома й думав, що більше ніколи не зможу бути щасливимПерший мій день без цигарок був просто жахливий. Я тоді пересварився з усіма знайомими, з ким побачився, а іншим просто зателефонував і теж посварився [сміється]. Пам’ятаю, тоді ми записували пісню, і в один момент я зайшов у кімнату для звукозапису й розридався. У кінці дня я сидів удома й думав, що більше ніколи не зможу бути щасливим. Я був у відчаї, таке враження, ніби тобою хтось керує.

Але з кожним днем ставало все краще, я просто жив цим моментом, коли прокинуся й не буду думати про сигарети. Відпустило мене десь за два тижні. Перестати курити для мене було великим викликом, і я був дуже щасливим, що мені це вдалося. Це таке відчуття постійного тріумфу, думаєш: «Який я все ж красавчик» і «Я переміг», але згодом просто звикаєш до цього.Я ще роки два, коли на вулиці питали, чи є цигарка, намацував їх у кишені на джинсах – наскільки сильною була звичкаЗ кожним тижнем я помічав, як з’являється купа бонусів, життя справді стає іншим. Я відчув, наскільки смачна їжа насправді, коли сприйняття не перебиває смак цигарок, почав краще відчувати запахи. Відмова від куріння дає дуже багато бонусів для здоров’я, але це також економить гроші. Коли я курив, цигарки не були такими дорогими. Зараз на це пішло б досить багато грошей, зекономивши які, можна, наприклад, звозити бабусю на відпочинок all-inclusive.

Були моменти, коли дуже хотілося курити. Моє оточення на той момент палило, я жив із другом, який курив, і вдома часто пахло тютюновим димом. Спокуса була сильною, але я говорив собі, що пройшов такий шлях і стільки всього зробив, а тепер просто візьму й зірвуся? З часом бажання покурити зникає.

Я ще роки два, коли на вулиці питали, чи є цигарка, намацував їх у кишені на джинсах – наскільки сильною була звичка. Зараз я не можу повірити, що колись курив і робив це постійно. У мене не виникає бажання покурити й немає жодної причини, чому я міг би почати це робити, навіть якби мені за це платили. Думаю, що хотів би знову пройти через цей процес боротьби зі звичкою, щоб відчути цю тотальну перемогу й пишатися собою, бо я зміг це зробити.

Тата Кривенко

сценаристка, журналістка


не курить 1,5 роки

Регулярно та систематично курити я почала в 11 класі разом зі своєю подружкою. Ми разом ховалися, купували цигарки й у цьому був такий кайф, ніби ми йдемо проти системи. Гралися в поганих дівчаток, і так загралися, що це перетворилося на залежність.

Мені подобався сам процес: постояти, подумати, зупинитися на якийсь момент. Тоді я не розуміла, як тютюн впливає на мене, я бачила лише плюси. Цигарки придушували відчуття голоду, коли не було часу поїсти, допомагали у спілкуванні з іншими. Я курила по 3–5 цигарок на день, вважала, що взагалі не курю: бо курець – це той, хто викурює пачку щодня.

Перша моя проба відмовитися від цигарок була після 5 років куріння. Зробила я це частково під тиском суспільства: з усіх сторін мені повторювали, що куріння – це погано, я вирішила, що ок, мабуть, це дійсно так і варто щось змінювати. Але за півроку знову повернулася до звички. Згодом я зустрічалася з хлопцем, який був категорично проти паління. Тоді я теж на якийсь період припинила, але ми розійшлися, я почала знову.

Остаточно я кинула курити, коли відчула, що мені стає фізично важко бігати чи займатися спортом, організм починає давати збої. Я починала ранок із кави та цигарки – це негативно вплинуло на шлунок. Мене могло знудити, у мене паморочилося в голові й загальний стан погіршився. Одного разу я втратила свідомість після цигарки. Коли прийшла до тями, то злякалася за своє здоров’я й це стало остаточним поштовхом до того, щоб кинути зовсім.Я курила по 3–5 цигарок на день, вважала, що взагалі не курю: бо курець – це той, хто викурює пачку щодняПерші кілька тижнів, як відмовилась від цигарок, я лише й думала про те, як хочу покурити. Мені було дуже важко, думки були надокучливі. Перший місяць я не виходила на перекури з усіма, бо знала, що легко можу зірватися. Тоді моєю головною мотивацією було здоров’я: я згадувала, як втратила свідомість, мені було лячно, що таке може повторитися. Також я постійно повторювала собі, що це залежність, і мене відпускало.

У мене були досить дивні способи припинити курити. Наприклад, я завжди виходила на балкон покурити й продовжувала так робити, але не підпалювала цигарку. Тобто я «курила», але без диму. Я також припинила купувати цигарки, але певний час усе ще «стріляла» їх у знайомих під час перекурів. Згодом мені стало незручно постійно позичати цигарки в інших, і поступово я відмовилася від паління взагалі.

Що цікаво – я не забороняла собі курити, але домовилася, що не купуватиму сигарети. Я могла викурити одну цигарку раз на кілька місяців, якщо дуже сильно хотілося. Хоча востаннє, коли спробувала, мені стало неприємно. Зараз, коли у мене виникають думки про те, щоб запалити сигарету, питаю себе: «Щоб що?». Кажу собі, що можу зараз піти покурити, але що це вирішить? І тоді починаю розбиратися й шукати причину, а не втікати від емоцій у куріння.Я постійно повторювала собі, що це залежність, і мене відпускалоКоли перестала, то зрозуміла, що нічого не заважає мені просто виходити з людьми на перекур, але не курити. Моє самопочуття стало кращим, зникли проблеми зі шлунком. Мені тепер не подобається запах сигарет, я деколи прошу знайомих не димити в мою сторону [сміється].

У мені дуже довго сидів стереотип, що курити – це круто. Це так красиво виглядає у фільмах, це елегантно й так далі. Спершу моє куріння було зав’язане на тому, щоб підтримувати спілкування. Згодом я виходила покурити, щоб подумати та розслабитися на кілька хвилин.

Коли почала розбирати ці всі уявлення й відкидати їх, то усвідомила, що це залежність і нічого корисного вона мені не приносить, а лише забирає. Це – та головна мотивація, чому я не хочу повертатися до цієї звички. Також думаю про те, що в майбутньому хочу мати дітей і хочу, щоб вони були здорові. Останнім часом я почала ближче знайомитися з духовними практиками, йогою – це дозволило мені краще відчувати своє тіло й фільтрувати, що я туди впускаю. Я також припинила вживати алкоголь.

Андрій Жолоб

радіоведучий, лікар-травматолог, музикант


не курить 3 роки

Курити я почав у медичному університеті. У цьому шаленому темпі навчання вибігати між парами й палити в білому халаті – було вершиною крутості. Відразу відчував себе якимось класним хірургом, це додавало особливого романтизму. Також на той час я вже займався музикою, а цигарка була таким окремим елементом культури рок-н-ролу. Тоді в 16–17 років куріння стало для мене естетичним задоволенням, але з цього все почалося. 

У мене не було такої сильної звички, щоб я, наприклад, вставав уночі покурити. Хоч я курив пачку в день, але не був прив’язаний до цигарок. Як правило, найбільше я викурював ввечері за пивом із друзями чи на музичних репетиціях. Для мене цигарка була засобом спілкування.

Загалом я палив 20 років і остаточно припинив це робити у 36 років. Я відчував, що ця звичка впливає на мене. Наприклад, похмілля було набагато гіршим, якщо ввечері я багато курив. З 30 років у мене почала з’являтися задишка, на зубах постійно утворювався смоляний камінь. Я досить активний і часто ходжу в гори, катаюсь на велосипеді – і це почало мене відверто нервувати. Також у мене народилася дитина, і я не міг курити в її присутності: як в юності біля мами. Мені доводилося виходити кудись, це теж дратувало. Це все так потроху підштовхувало до того, що варто кинути.Для мене цигарка була засобом спілкуванняЯ намагався перестати десь чотири рази. Кожного разу в мене були сильні «ломки», почувався погано, не міг знайти собі місця, у пальцях відчувалося поколювання. Тож я знову починав курити.

Остаточно я кинув 28 червня 2017 року. Пам’ятаю, тоді був із друзями та сім’єю на відпочинку в Карпатах. Зранку до мене зателефонував друг і розповів про нашого приятеля, якому діагностували рак легень у досить пізній стадії. Тоді всередині щось перевернулося. Я допоміг їм знайти лікаря, зробив кілька дзвінків і вийшов на балкон закурити: мене моментально знудило. Тоді я це списав на похмілля й вирішив цього дня більше не курити. За кілька днів, коли знову взяв цигарку до рота, у мене був той самий ефект: дика нудота, блювання, було відчуття, ніби в мене струс мозку.

За місяць цей знайомий, в якого діагностували рак, помер. І це стало для мене таким гільйотинним ударом, який відрізав тяжіння до цигарок. Я завжди розумів, до чого може призвести куріння, але тут уперше зустрівся з цим так близько. Зрозумів, що не хочу, аби так само сталося зі мною. Уявив, як мої діти живуть з якимось іншим дядьком, а мені приносять квіти на цвинтар – і мені це не дуже сподобалося [сміється]. Так я припинив курити.За місяць цей знайомий, в якого діагностували рак, помер. І це стало для мене таким гільйотинним ударом, який відрізав тяжіння до цигарокПерший час у мене не було жодних неприємних проявів і почувався я добре. Можливо, врятувало те, що завантажив себе роботою й постійно був чимось зайнятий. За кілька місяців спробував закурити, але ефект був той самий: мене сильно знудило. З того часу вже не курю взагалі.

Насправді, відмова від паління – це такий один великий плюс. Я перестав витрачати гроші на цигарки. Тютюн з’їдав значну частину сімейного бюджету, а зараз я дозволив собі купити ігрову приставку. Тепер навіть не згадую, що таке задишка, спокійно виїжджаю під гірку на велосипеді. У мене не смердять речі тютюном. Діти припинили казати «Фу», коли нюхають мене. Я можу в будь-який момент поцілувати свою дружину, бо тепер не пахну цигарками.Колишніх алкоголіків не буває – так само з колишніми курцями. Завжди є якийсь відсоток того, що ти можеш почати курити зновуКолишніх алкоголіків не буває – так само з колишніми курцями. Завжди є якийсь відсоток того, що ти можеш почати курити знову. Але тут ти або стримуєш себе, або ні. Я не борюся сам із собою, проте коли думаю про те, як беру цигарку і знову починаю курити – у мені виникає огида. У голові картинки, що зі мною було в останні рази, і це теж відштовхує.

Не можу сказати, що я зараз активно проти цигарок чи сам тютюновий дим мені неприємний. Ні, це не так, мені досі сниться, як я смачно викурюю цигарку. Але немає бажання знову повернутися до звички чи попросити когось про сигарету, принаймні поки.

Оля Перехрест

головна редакторка онлайн-медіа «Куфер»


не курить 3 місяці

Курити я почала досить пізно, якщо порівнювати зі своїми ровесниками та друзями – мені було 20 років. Можна сказати, що це був максимально осмислений крок і мені було цікаво пережити цей досвід. Тоді я закінчила бакалаврат, збиралася переїжджати в інше місто, змінювала спеціальність і вирішила, що це дуже слушний момент спробувати курити. Я зважила всі «за» і «проти», вирішила, що достатньо доросла, аби ухвалювати такі рішення, і почала курити.

Я не палила багато, не було такого, що зранку маю прокинутися й обов’язково викурити сигарету. У мене був новий університет, тусовка, я розуміла, що соціалізація частково починається на курилці. Також куріння заспокоювало, бо я схильна накручувати себе, сильно переживаю, коли щось іде не так. Це був такий ритуал, який повторюється, механічні дії, глибокі вдихи й видихи, це мало ефект.

Кілька разів пробувала кинути, бо розуміла, що це погана звичка. Але починала знову. Одного разу кинула взимку, а я досить важко переношу цей період. У мене часто жахливий настрій, все пригнічує, і в цей момент я відмовляюся від звички, яка заспокоює. Тоді перетворилася на нестерпну людину з мерзенним настроєм [сміється]. Тож десь за місяць знову почала курити.Я зважила всі «за» і «проти», вирішила, що достатньо доросла, аби ухвалювати такі рішення, і почала куритиОстання моя спроба відмовитися від куріння, яку наразі вважаю успішною, почалася з того, що я почала мало курити – могла й одну сигарету на день. Також склалося кілька факторів: я почала думати, що куріння мені шкодить, мій друг кинув курити й це мене надихало, я також врахувала невдалий досвід попередніх спроб. Поштовхом стало те, що я повернулась до Львова з Києва, куди приїхала на кілька тижнів до сім’ї, і виявила, що забула там цигарки. Тоді просто вирішила їх більше не купувати.

У мені прокинувся спортивний азарт – цікаво стало, скільки можу витримати. Перший місяць було складно. Встановила собі навіть додаток, який рахує, скільки днів я вже не курю та відстежує прогрес. Коли сильно хочеться курити, простіше взяти в руки смартфон, подивитися на цифру й переконати себе, що я вже стільки витримала, то нащо зараз зриватися знову.

Усім своїм друзям і знайомим сказала, що кидаю курити й мені не треба давати цигарку, якщо раптом попрошу. Спершу також важко було виходити на перекури з іншими, бо в якийсь момент я не слухала розмову, а спостерігала, як знайомі курять і думала про це.

Я не зривалася, бо хотіла довести собі, що можу та що контролюю свої бажання. Звісно, я розуміла, що це погано впливає на моє здоров’я, але це не було основною причиною.Спершу також важко було виходити на перекури з іншими, бо в якийсь момент я не слухала розмову, а спостерігала, як знайомі курять і думала про цеЗараз спокійно ставлюся до куріння, але руки не смикаються купити сигарети й слина не виділяється, коли бачу, як хтось курить. Немає бажання починати знову. Мені дуже подобається прокидатися зранку без цього неприємного присмаку в роті, який виникав, коли ввечері багато курила. Можливо, потрібно трохи більше часу, щоб відчути ще якісь покращення.

Якщо говорити про мінуси, то я багато працюю й часто засиджуюся до ночі – з перекурами було простіше. Сигарета дозволяла зробити паузу, я виходила на балкон, це бадьорило, а зараз такі перерви треба створювати штучно.

Я курила 7 років – це досить довго, за цей час стало звичкою. Відмовившись від куріння, я свідомо відмовилася від певного набору відчуттів, задоволень, досвідів, які мені нічого не замінить. Без цього можна спокійно жити, я обрала не отримувати задоволення у такий спосіб. Але часом це важко, коли розумієш, що ось зараз був би ідеальний момент для перекуру. Також розумію, що буде добре, просто інакше.

Ілюстрація: rawpixel.com