В Україні 20 листопада почали діяти нові правила, за якими водіїв штрафуватимуть за перевезення дітей до 12 років без спеціальних автокрісел. Також закон забороняє перевезення дітей до 16-річного віку в кузові вантажівок. Сума штрафу – 510 гривень. Якщо водій порушить правило знову протягом року, заплатить 850 гривень.

За даними ВООЗ, дитячі крісла в авто зменшують ймовірність смерті немовлят приблизно на 70%, дітей – на 54-80%.

Ми вирішили перевірити, чи дотримуються закону водії найпопулярніших у Києві служб таксі Uber, Uklon та Bolt. Раніше ми також дізнавалися, чи планують служби таксі обладнувати машини автокріслами. Компанії Uber та Bolt не рекомендують своїм водіям здійснювати поїздки з дітьми до 12 років, сервіс Uklon планує запровадити додаткову опцію – виклик авто з дитячим автокріслом.

  Підпишись на THE VILLAGE УКРАЇНА В TELEGRAM усі головні тексти тут.

На старті експерименту ми одразу встановлюємо два правила: 1) Давати кожній службі кілька шансів для здійснення поїздки. 2) Одразу на старті вказувати, що ми їдемо з дитиною і нам потрібне автокрісло.

Uber

Ми не знайшли опції вказати додаткові побажання. Ця можливість з’явилася лише після того, як ми викликали машину. Ми надіслали водієві повідомлення: «Потрібне автокрісло, я з дитиною, 4 роки». Перший водій прочитав повідомлення і відповів, коли вже приїхав: «Я на месте». Ми пояснили йому, що писали свої побажання щодо поїздки. Водій не розмовляв українською мовою, російською та англійською порозумітися було складно. Ні про новий закон, ні про наші побажання він нічого не знав. Під час скасування замовлення додаток щось наполегливо повторював йому французькою. Ми подякували та спробували викликати машину вдруге. За це замовлення з нас зняли 40 гривень, які потім можна буде повернути, написавши в службу підтримки.

Наступний водій у чаті зазначив, що автокрісла немає, але готовий відвезти нас. Ми відмовляємося. Третій водій скасував замовлення, щойно побачив наше повідомлення. Вирішуємо спробувати іншу службу.

Bolt

Опції вказати свої побажання до того, як замовив машину, в Bolt ми теж не знайшли. Викликаємо машину, надсилаємо водієві те саме повідомлення. Перший водій дзвонить і каже, що автокрісла немає, але готовий везти без нього. Ми розповідаємо коротко про закон, дізнаємося, чи в курсі водій. Він відповідає, що так, але крісла, на жаль, у нього немає. Третій водій також скасовує замовлення, щойно отримує наше повідомлення.

Uklon

У служби є можливість вказати побажання до того, як замовити машину. Додаємо уточнення для водія про дитину та автокрісло, натискаємо «Замовити». За кілька хвилин служба знаходить для нас машину. Але водій одразу ж відзвонюється та просить скасувати замовлення. «Я не відразу побачив, що ви з дитиною. Автокрісла немає». Сервіс знаходить заміну. Цього разу телефонуємо ми. «У нас дитина, потрібне автокрісло. Ви бачили повідомлення?».

Водій відповідає, що готовий відвезти без автокрісла. Запитуємо, чи знає він про новий закон. Він каже, що знає, але автокрісла не має. Знову скасовуємо, знову викликаємо, сервіс знову пропонує заміну. За кілька секунд водій набирає та просить уточнити, де саме нас забрати. Ми кажемо, що з дитиною. «Дитина – це харашо. Мені без разніци». За 9 спроб доїхати додому нам не вдалося – місія нездійсненна.

Обкладинка: Анна Шакун