Текст: Ксенія Мельникова

Тема відносин батьків і дітей – вічна. Ми вирішли обговорити з експертами, чи довго можна користуватися фінансовою допомогою сім'ї та чому іноді не варто від неї відмовлятися.


МАРіЯ РУДАКОВА
психолог

За логікою, людина повинна йти працювати після закінчення інституту, тобто в середньому в 23-24 роки. Але не завжди відбувається саме так. Тому важливий не стільки вік, скільки те, що саме за ним стоїть. І якщо цілком доросла людина продовжує брати гроші у батьків, це не добре і не погано.

Є два психологічних аспекта, що пояснюють, чому людина продовжує брати гроші у батьків, маючи можливість їх заробляти. Перший пов'язаний з так званою набутою безпорадністю — психологічним статусом, який не залежить від віку. Людина з набутою безпорадністю не в змозі працювати і бути самостійною, вона звикає до матеріальної підтримки батьків. У той же час психологічно зріла людина буде сама заробляти гроші.

Другий аспект пов'язаний з психологічним потягом батьків до того, щоб допомагати своїй дитині. У такій ситуації вони продовжують давати їй гроші навіть в тому випадку, якщо він вже цілком дорослий і забезпечений. Тут людині важливо прийняти потреби батьків віддавати. Дуже важливо не відмовлятися від цих грошей, а проявляти вдячність. Батьки пропонують допомогу, щоб відчувати вдячність дитини. Так вони отримують задоволення і психічну розрядку.


ТЕТЯНА Вайзер 
викладачка філософії та етики РАНГіДС

Краще перестати брати гроші у батьків якомога раніше з кількох причин. По-перше, фінансова залежність передбачає і залежність психологічну. Відносини з батьками можуть складатися дуже по-різному, при цьому важливо зберігати право на самостійність суджень, оцінок або дій. Якщо ви залежні фінансово, ви не завжди можете бути незалежні морально. Мова не йде про повну незалежність, що приймає форму байдужості та свавілля, а про право на моральну автономність у купі з моральною відповідальністю.

По-друге, ваші батьки можуть самі мати потребу в грошах або навіть в підтримці з вашого боку. Вони в будь-якому випадку підтримують вас до закінчення середньої школи, можливо, багато в чому відмовляючи собі. А пенсії і зовсім залишають бажати кращого. При цьому треба мати на увазі, що, можливо, в майбутньому вашої зарплати не вистачить на те, щоб забезпечити їм старість. Тому краще якомога рідше позбавляти батьків їхнього власного заробітку.

По-третє, здатність заробляти самостійно робить вас більш зрілою людиною, здатною продумувати і вибудовувати своє життя. Це важлива якість, особливо з урахуванням того, що в традиційних суспільствах батьки нерідко сприймають дітей як продовження себе самих і не прагнуть відпускати їх у доросле життя.

Виняток варто робити тоді, коли ви налаштовані вчитись, а ваші батьки досить заможні, щоб утримувати вас на час навчання, і самі це пропонують. Однак і в такій ситуації не варто сприймати це як само собою зрозумілу данину. Наприклад, на Заході вважається великим подарунком долі, якщо ваші батьки або бабуся з дідусем готові заплатити за ваше навчання. Зазвичай західні студенти працюють, беруть навчальні кредити або отримують гранти від програм субсидій. До речі, з'їжджати від батьків там прийнято в 16-18 років. Підлітки в цей час починають підробляти і знімають одну квартиру на декілька чоловік або пар.

Якщо ви студент в країнах СНД, то самостійне заробляння пов'язано для вас з досить незручним в цьому відношенні навчальним розкладом. У західних вузах ви можете вибирати предмети і самі складати собі графік відвідування: наприклад, ходити на ранкові заняття, а в другій половині дня працювати. У наших вузах розклад найчастіше статичний, а заняття займають весь навчальний день. Тому один з варіантів — отримати грант на навчання за кордоном, для чого існують спеціальні програми студентських обмінів.

При цьому сама тема ставлення до грошей досить цікава. Є корисна література про те, як навчитися їх заробляти, правильно до них ставитися, збирати кошти і розраховувати витрати. Адже і наші батьки, навіть маючи гроші, не завжди можуть навчити нас правильно ними розпоряджатися.