У рубриці «Ділова етика» The Village Україна намагатиметься розв’язувати суперечливі питання, які виникають у робочому процесі.

Ситуація: ви домовилися про ділову зустріч у кафе або ресторані, але не встигли пообідати перед цим. Сидите голодні й дуже хочете перекусити, але чи це доречно під час робочої зустрічі та в якому форматі?

Марія Банько


маркетингова директорка «Сім’ї ресторанів Борисова»

Їжа та комунікації пов’язані давно й надовго. Великі бенкети завжди були насамперед соціальним актом, за келихом вина укладалися угоди, які могли змінювати хід історії. У будь-якому довіднику з дипломатичного етикету ви знайдете кілька розділів, присвячених тому, як правильно їсти. Тож ділова зустріч та прийом їжі не суперечать одне одному.

Моя робота безпосередньо пов’язана з гостинністю, гастрономією та спілкуванням. І часто я пропоную співрозмовнику пообідати під час зустрічі – це допомагає «розтопити лід». Звісно, намагаюся обирати страви, які буде зручно їсти.

Але не таким важливим є питання, чи варто їсти під час ділових зустрічей. Актуальніше те, як треба поводитися, щоб такі зустрічі були комфортними. Відповідь очевидна: головне – увага та повага до особистих кордонів кожного. Наприклад, я пропоную поїсти разом, але ніколи не наполягаю.

Софія Міщенко


сейлз-менеджерка The Village Україна

Найчастіше я проводжу ділові зустрічі в ресторанах або кав’ярнях. Їсти чи не їсти – вирішую залежно від конкретної ситуації. Очевидно, що незручно проводити презентацію проєкту з набитим ротом. Випити склянку води чи чашку кави – цілком ок. А пити яскраві соки, смузі з моркви чи апельсинів під час зустрічі не буде доречно. Авжеж, якщо я сильно зголодніла і не матиму змоги поїсти найближчим часом, то зроблю це під час зустрічі, якщо мій співрозмовник не проти.

Для мене обговорювати поточні питання щодо бізнесу за ланчем – найвищий рівень довіри до співрозмовника. Під час першої зустрічі я утримуюся від страв, щоб не розфокусуватися від самої розмови.

Анна Чаплигіна


експертка з етикету

Сьогодні все відбувається швидко, а справи вирішуються ще швидше. Тому часто ділові перемовини проводять за обідом, щоб не втрачати час. Але якщо ви збираєтеся обговорити справи в кафе, це ще не передбачає самого обіду.

Обов’язково проговоріть спільні плани або перед запрошенням, або на початку зустрічі. Бо для однієї людини зустріч у кафе – це обід, а для іншої – просто кава (після обіду в іншому місці).

Щоб розпочати перемовини, не треба чекати закінчення обіду. Адже ви призначили ділову зустріч під час обіду саме для того, щоб не витрачати час.

Якщо ви нічого не замовлятимете, то поставите в незручне становище співрозмовника, який їстиме. Тому варто замовити хоча б якусь легку страву – салат або суп, чи випити каву або чай. Важливий момент – що їсти. Борщ, паста, рукола в салаті – це складні страви, і під час розмови можна себе забруднити. Обирайте те, що вмієте їсти легко та впевнено.